2. dubna 2010

Jak jsem chtěla organizovat Animefest

Nechtěla jsem se do toho plést, fakt. Mám ráda svůj klid, internetových flejmů a žabomyších hádek se účastním nejraději jako pozorovatel. A tohle konec konců bylo hlavně mezi chill a dfoxem. Nemíchám se do cizích sporů. Navíc jsem se s několika lidmi shodla, že to nemá smysl řešit, protože ve výsledku se stejně nic nezmění.

Ale chill se z toho příspěvkem na svém blogu evidentně rozhodla udělat věc veřejnou. Sice nikoho nejmenovala, ale znáte to. Všichni zúčastnění (a pár dalších) stejně vědí. Navíc chill přímo zmiňuje věci, které si myslí, že jsem udělala a taky pohnutky, které mě k tomu údajně vedly. Ačkoli jí bylo už dřív řečeno, že se mýlí. A tím už to přestává být cizí spor, jsem do něj zatažená taky a mám potřebu (snad i právo?) se hájit. Jaký je tedy pohled z druhé strany?

Orgem snadno a rychle
Animefest jsem loni pomáhala organizovat a řekla jsem si, proč do toho nejít i letos. S Trpaslíkem byla příjemná spolupráce a z mého pohledu vše klapalo. Ale byla jsem jen jako pomocný org v tělocvičně, takže je možné, že na vytíženějších místech to mohlo být jinak. Tak jsem tedy kontaktovala chill (která to převzala po Trpovi) a čekala jsem na další informace.

Postupem času jsem se dozvídala, že bude několik termínů školení a některá budou i v Praze. Bylo řečeno, že jedno z nich bude po Sconu někdy odpoledne v hospodě, a že podrobnosti dodá, až bude vědět, kde přesně. Před dfoxem jsem se už dřív zmínila, že bych zase letos pomáhala s orgováním. Zeptal se mě na pár podrobností a řekl, že se domluví s brňáky. Nakolik se s kým domlouval, to nevím. Skoro bych řekla, že na to zapomněl. Čas od času jsem mu to připomněla.

Potom se začal blížit termín Sconu a dfox samozřejmě nic domluvené neměl. Neměl tehdy moc času a navíc jsme se zrovna stěhovali, takže řešil trochu akutnější problémy. Nevím, nakolik je to pro něj omluva. Každopádně já v přesvědčení, že školení bude v hospodě, jsem napsala chill, že tedy vezmu dfoxe s sebou, a že si poslechne, v čem nás bude školit a chill si ho zapíše na místě. V tomto postupu jsem neviděla problém. Ale chill evidentně ano, protože chtěla, aby se jí nejdřív přihlásil a až pak šel na školení, protože ona chtěla mít přehled, kdo bude na kterém termínu. Přišlo mi to divné, jelikož jsem jí přece právě řekla, na kterém termínu dfox bude, ale budiž - ona je šéf a nejspíš v tom má nějaký svůj mocný systém. Nechtěla jsem jí v tom dělat binec, tudíž jsem dfoxovi oznámila, že jestli teda chce organizovat, ať se laskavě ozve chill. Tak se jí ozval. Dál jsem se o to nestarala, věřila jsem, že chill mu vše potřebné řekne.

Dotazniková magie
Nechala ho vyplnit dotazník. Já už jsem jeho vyplnění měla za sebou a chápala jsem tedy jeho rozladěnost. Byl docela dlouhý a relevantních otázek tam byla tak čtvrtina. Smutné bylo, že všechny otázky kromě posledni byly povinné. Nevím, jak souvisí s výpomocí to, jestli radši pracuju sama nebo v týmu, jaké mám zájmy, jestli jsem už někdy byla na nějakém conu, či zda se hodlám účastnit nějaké soutěže či přednášky (v době, kdy ještě program ani neznám?). Z vyprávění chill jsem totiž měla pocit, že bere snad každého, pokud je nad věkovou hranicí. Nejsem si úplně jistá, nakolik ten dotazník byl schopný odhadnout zkušenosti a schopnosti člověka (on papír a webový formulář snese všechno), pravdou však je, že hrozně moc otázek tam bylo dle mého názoru zbytečných. Chill oponovala tím, že chce svoje lidi poznat. Pokud četla odpovědi všech těch osmdesáti lidí, co má pod sebou, tak klobouk dolů - na druhou stranu se už ale nedivím, že dva měsíce před conem kolabuje z vyčerpání.

Ten obsáhlý formulář bych ještě pochopila u lidí, které vůbec nezná. Ale to ho fakt museli vyplňovat i lidi, které zná osobně a v podstatě od nich potřebuje jen základní údaje. A ještě jedna otázka... proč měli promítači speciální zkrácený dotazník? Ty poznat nechce? :) Není se tedy divit, že na otázku "Ještě něco, co byste nám chtěli sdělit?" dfox odpověděl, že se v té byrokracii utopí. Osobně jsem taky měla podobné nutkání, ale... nechtěla jsem zbytečně rýpat.

Školení
Ve čtvrtek před Sconem nám konečně přišel mail s podrobnostmi. V mailu samotném nebylo nic důležitého kromě sdělení, že se bude konat v prostorách Sconu (link na web conu), že se máme ptát u recepce, a že nás snad pustí. Nejdůležitější údaj, a to čas, byl v předmětu mailu. Takže jsem si ho vůbec nevšimla a dál jsem žila v přesvědčení, že je to "v nespecifikovaný čas odpoledne po conu". Byla jsem na to upozorněná náhodou v pátek večer od devyxe. Nehodlám se bavit o tom, že z mailu se má číst všechno a tudíž i předmět, takže byla moje vina, že jsem si času nevšimla. Faktem zůstává, že do předmětu se píše "nadpis" mailu a ne nejdůležitější informace.

Takže jsme se tedy vydali na školení v neděli v deset ráno po změně času do budovy cizího conu. Skvělé naplánování. Však se taky našlo pár exemplářů, kteří si posunu času nevšimli a dorazili o hodinu později. Já jsem se mezi ně nezařadila jen díky dfoxovi :)

Na úvod jsme se dozvěděli, že chill spala pouhé tři hodiny, tak bude možná povídat nesmysly, a že to budeme muset vzít rychle, protože ona to má do Brna pěkný kus cesty. Potom jsme dostali vytištěnou organizační strukturu Animefestu, pravidla conu pro návštěvníky i orgy a modelové situace.

Ta organizační struktura byla k věci. Je užitečné, aby lidi věděli, kdo je nad nimi a s čím se mají na koho obracet. Bohužel tím to asi tak skončilo. Dále nám chill nahlas přečetla pravidla. Původně jsem si myslela, že by bohatě stačilo, aby je lidem rozeslala mailem. Jedna moc milá slečna mě ale upozornila, že lidi jsou líní číst, a že tohle byla jistota. Musela jsem souhlasit, že v tomhle počtu organizátorů je to asi fakt. Stejně si ale myslím, že předčítání bylo přehnané, jelikož svádělo ke zbytečné debatě nad každým bodem.
Potom jsme se volně přesunuli k modelovým situacím, což byly vlastně pravidla přepsaná do scének "co dělat, když...". Bylo na nich poznat, že byly psané nejspíš ještě v době, kdy akce neměla vše dobře právně ošetřené, tak nechtěli dělat zbytečné problémy. Ale v situaci, kde se con nachází dnes, byly některé body nelogické nebo přímo v rozporu se zákonem (aneb když mi někdo zkolabuje, nevolám vyššího orga, nýbrž záchranku. Tečka.)

Od školení jsem čekala něco úplně jiného. Když už měla být diskuze, tak alespoň moderovaná. Chill si nechala skákat lidi do řeči, vzájemně se překřikovat, sklouzávat diskuzi k nepodstatným implementačním detailům. My jsme seděli od chill nejdál, takže bylo téměř nemožné se přes křiklouny vepředu dostat ke slovu. A někteří holt nemají hlasivky ani povahu na to, aby se drali ke slovu za každou cenu (ačkoli si myslí, že jejich názor by mohl být přínosný). Dokud byl přítomný Aldy, tak debata ještě měla nějakou úroveň. Nenechal to sklouznout a křiklouny usměrňoval. Jenže to byl vrchní velitel Sconu a bohužel ho bylo potřeba jinde. Po jeho odchodu se řešily tak podstatné věci, jestli orgové budou fasovat půllitrové vody nebo litr a půl. Možnost také byla, že můžou dostat i kelímek. A nakonec se vážně probírala i varianta, že první vodu dostanou v půllitrové flašce a další pak v litr a půl a do té malé si to můžou přelívat. Samozřejmostí je, že každý bude mít svoji vodu podepsanou O.o To bylo velké wtf. Osobně by mi stačila informace, že dostaneme vodu. Ta by tomu školení ještě relevantní byla.

Dalším palčivým problémem byly zásuvky. Jsou tam a lidi by do nich mohli strkat věci. Dovolíme jim to? Nebo že bychom to dovolili jen na některých místech a na jiných ne? Neměly by zapojené přístroje mít potvrzení o tom, že prošli revizí? O.o Po půl hodině přišli na jediné rozumné řešení - že to řešit nebudou. Ale třeba takovou mikrovlnku nedovolí zapojit nikde. Nevím jak vy, ale najednou mám palčivou potřebu vzít si letos na AF svoji vlastní mikrovlnku. Ačkoli jinak by mě to ani nenapadlo.

Docela brzy jsem začala litovat ztraceného času. Mohla jsem ještě spát a výsledek by byl zhruba stejný. Dfox byl o něco akčnější a snažíl se do debaty nějak vstoupit. Ale přes ten křik jsem ho sotva slyšela já, natož někdo další. Při pátém pokusu (po více než hodině školení) mu prostě došly nervy a odešel. Nedivila jsem se mu, taky jsem k tomu neměla daleko. Ale pořád jsem naivně doufala, že na ty důležité věci teprve dojde řada. Dfox nejspíš doufal stejně, protože se uklidnil a za chvíli se vrátil. Ve dveřích se zeptal, jestli už konečně dořešili ty blbosti. Určitě toho měl na srdci ještě víc, bohužel byl ale přerušený Hadatim, který ho poučil, že jestli ho to nebaví, může jít pryč. Od chill se pak dozvěděl, že když chtěl něco říct, mohl počkat, až nikdo nebude mluvit, nebo jí skočit do řeči. Tak první možnosti by se nejspíš nikdy nedočkal, pořád tam někdo někoho překřikoval a u té druhé to většinou někdo jiný stihl dřív, než se člověk vůbec stačil nadechnout.

Faktem je, že takový "skokan" tam byl hlavně jeden. Měl připomínky ke všemu a ne vždy byly úplně k věci. Ale jemu se vina přiznává těžko, někteří lidé takovou povahu mají a neuvědomují si to. Tohle si měla hlídat chill. Aby tam byl pořádek a inteligentní diskuze. Ale ta z toho měla víceméně srandu. Pak ať se nediví, že se někdo naštve a odejde. Dfoxova reakce byla trochu přehnaná a prudká, ale já jsem stejně nereagovala jen proto, že jsem předem jakékoli pokusy o sdělení svého názoru vzdala - v tom chaosu to vůbec nemělo cenu. Aby člověka tohle naštvalo, na to nemusí mít slabé nervy.

Na závěr bych ještě zmínila mocnou diskuzi o Linuxu, ke které tam nebyl relevantní vůbec nikdo. Chill totiž nadhodila, že nechce nikoho děsit, ale že vedení se rozhodlo pro letošek na všech počítačích nasadit Linux. A jelikož tam z toho vedení nikdo nebyl, kdo by k tomu řekl něco víc a z celé místnosti o Linuxu něco věděli zhruba 4 lidi (chill do toho nepočítám), rozpoutala se opět přínosná debata plná perel, ke které měli nejvíc co říct ti, kteří o "problému" věděli nejmíň.

Na konci chill nadhodila, že má připravené nějaké seznamovací hry. Naštěstí účastníci projevili dostatek zdravého rozumu a odmítli. Proč bych se měla seznamovat s lidmi, které za prvé stejně znám (známí se většinou domluvili na stejném termínu školení) a za druhé s nimi stejně ve službě asi nebudu.

Abych tedy krátce shrnula, proč mi školení přišlo epické. Jediné, co tam patřilo, byla ta organizační struktura a pravidla. Čekala jsem, že se budou řešit takové věci jako jestli chceme mít službu s někým speciálním (kámoškou, kamarádem), že se dozvíme alespoň orientačně v jaké sekci budeme, nebo že se nás někdo aspoň zeptá, jakou sekci upřednostňujeme. Prostě problémy, které se přísluší řešit na naší úrovní hierarchie. A ne voda, zásuvky a Linux.
Velká chyba byla, že když už chill připustila debatu, tak ji nijak nemoderovala, nechala lidi, aby se vzájemně překřikovali, a aby sklouzávala k nepodstatným detailům či do off topic.

Mailový epilog
Po školení jsme zamířili do hospody, kam dorazil i dfox, trochu jsme si zanadávali a byl klid. Dál to nikdo z nás řešit nehodlal. Myslím, že i naštvaný dfox to chtěl co nejdřív pustit z hlavy. Kdyby ovšem chill neměla potřebu to rozebírat dále a psát dfoxovi podivné maily (tedy byly dva, na ten druhý už dfox raději nereagoval).

V prvním dfoxovi osvětlila svůj pohled na situaci, řekla mu, že by se od svojí partnerky neměl nechat k ničemu nutit, a že i když nechce organizovat, tak mi může dělat na službě společnost. Dále mu bylo předloženo, že má slabé nervy a organizování by pro něj tedy byl spíše teror. Na to jí dfox odpověděl, že partnerka ho k ničemu nenutila, že rozhodnutí bylo pouze jeho, že má slabé nervy jen tehdy, pokud někdo plýtvá jeho časem přičemž sám není schopný plnit svoji práci. Dále poukázal na to, že s takovým přístupem bude Animefest stejný organizační průser jako Advík. O Akiconu se v odpovědi taky zmiňoval, ale v poněkud jiném kontextu (chill si to asi blbě spojila). Dále řekl, že je ochotný i nadále pomoct, ale nesmí mít dojem, že se plýtvá jeho časem, a že lidem kolem něj schází zdravý rozum.

Nevím, kdo všechno si tohle přečte, a kolik ze čtenářů bude schopno pochopit to vyšilování s "plýtváním jeho časem". Jde o to, že pokud člověk studuje, má většinou času spoustu a maličkosti neřeší. Ale pokud při studiu i pracuje, nebo pracuje osm hodin denně (a více) a toho času nemá tolik (třeba jen část víkendu), váží si ho o to víc a čím dál míň je ochotný trávit ho věcmi, které mu nepřinesou žádný užitek nebo potěšení. Samozřejmě o to víc to platí v případě, kdy se do nějaké větší akce zapojí jako dobrovolník s jedinou motivací pomoct a přidat ruku k dílu. A chillino školení mně osobně (a pravděpodobně ani jemu) nepřineslo ani jedno. Upřímně kdybych věděla, co se tam bude probírat a jakým stylem, tak raději zůstanu doma.

Ale teď k druhému mailu. Chill si nejspíš dfoxovu odpověď vyložila jako útok na svoji osobu. Já jsem ji četla a myslím si, že chvilkama sice lehce ostřejší byla, ale většina byla psaná věcně a jednalo se spíše o konstatování, než cokoli jiného. Bylo tam pár postřehů, které mohly chill pomoct, kdyby o nich přemýšlela. Z chillina mailu bylo bohužel vidět, že o nich nepřemýšlela, nebo je nepochopila. Naopak se dfox dozvěděl například to, že když si tedy myslí, že sežral všechnu moudrost světa, má si zkusit zorganizovat vlastní con, aby viděl, jaké to je. Že ona má zkušenosti z recepce na Advíku (které jí nikdo neodpírá), která díky ní fungovala naprosto bezproblémově (opravdu?), a že si tudíž myslí, že je o dost lepší organizátor, než dfox. Což je vcelku odvážné říct někomu, kdo působí v komunitě déle, než ona nejspíš vůbec ví, co je anime a v roli vyššího orga působí úspěšně bezproblémově více než pět let (podílí se na organizaci Akiconu).

Opravdu nechápu, o co se chill tímhle chováním snaží. Odehnat schopné lidi, kteří chtějí brňákům podat pomocnou ruku? Nemá ráda ty, kteří se jí snaží říct konstruktivní kritiku? No dobře, možná trochu svérázným způsobem, ale ta informace v tom je tak jako tak. Nebyli jsme jediní dva, kdo viděl, že to školení byl fail.
Vždycky jsem měla chill ráda a myslela jsem si o ní, že to je rozumná a inteligentní slečna. Podle toho, co teď předvedla, o tom začínám pochybovat. Ale třeba je to jen tím přepracováním a únavou a časem se na to bude dívat jinak. Z mého pohledu k tomu Trpaslík možná loni přistupoval lehkovážně a nezodpovědně, na druhou stranu si nepamatuju na žádné aféry, kterými by houfně urážel lidi a řešily se po blozích.

7 komentářů:

chill řekl(a)...

Oukej, jen par kratce recenych veci. Dfox se mi jako promitac neprihlasil, kdyby ano, tak bych mu zkraceny dotaznik pro promitace poslala. Cas skoleni byl primo v dotazniku, a sorry, ale kdyz mi dfox tvrdi, ze z nej delam debila, kdyz mu reknu kazdou kravinu, a zaroven sam neni schopny si precist cas a datum v dotazniku, ktery mu poslu, tak o cem to svedci? VSICHNI jste to vedeli predem, tak ctete, co vam pisu. Ano, v tom pripade mohu i tvrdit, ze dotaznik je jakymsi testem inteligence. Zatreti: Jake mate zajmy - ano, to nam k necemu je, navrhl to Aldy, protoze ma sam zkusenosti s tim, ze pak vedel o nekom, kdo mu nahodou mohl na conu pomoci s nejakym necekanym problemem, protoze se o danou tematiku zajimal. Souteze - vetsina lidi dopredu vi, jestli chce treba na cosplay. A to jsou schopni rict. Vsechny otazky mely sve opodstatneni a misto zbytecne kritiky se muzete zeptat, k cemu jsou. Dale - vetsina lidi rikala, ze pro ne skoleni bylo prinosne, navic nevim o tom, ze bych pouze "cetla" pravidla, imho jsem je dost upresnovala a jsem docela rada, ze mi lidi skakali do reci a meli konstruktivni pripominky. A posledni vec - naprosta vetsina lidi, kteri ctou muj blog, vas nezna, osobne mohu rict, ze jsem nechtela verejne nikoho srazet, protoze to nemam zapotrebi. Jestli ty jo, tvuj problem, ale myslela jsem si, ze mas opravdu na vic. Ano, diky tomu, ze mam prisnejsi zpusob organizace a nechci lidi, kteri me nutne musi misto vecnych pripominek rovnou poucovat, urazet se a rikat mi, ze tohle a tamto nezvladam, si mozna znepratelim nejake lidi, ale imho se kvalita organizace zlepsi. Jinak bohuzel, musim prohlasit, ze ostrileni organizatori, s nimiz se bavim, nemaji o dfoxovi zrovna valne mineni, coz me dost uklidnuje, protoze na tech mych "pocitech" asi neco bude.

devyx řekl(a)...

Chill: Já popravdě tvoje současné chování nechápu.
Nevím jak se dfox registroval a je mi to uplně ukradené. Co jsem ale viděl plnou variantu dotazníku, tak musím s mitsuki i dfoxem souhlasit - mít 10 (nevím přesně kolik) textových polí na odpovědi je opravdu hodně. Krom toho když už ti aldy navrhl otázky, které se můžou hodit, tak by asi bylo vhodné do toho dotazníku zmínit proč tam jsou. Tak, jak to bylo napsané to mně (a podle mého názoru i ostatním) přišlo jako hromada nesmyslných otázek, na které opravdu nechci popravdě odpovídat (kdo mi zaručí, že ty informace nikdo nepoužije pro nějaké jiné účely, než je organizace AF?).
Co se samotného "školení" týče, z počátku jsi hovořila o tom, že bude odpoledne po zkončení Sconu. Já tak očekával, že to tedy bude někdy kolem 4 hodiny (očekával jsem zakončení Sconu ve 3, v čemž jsem se nemýlil). Fakt, že jsi změnu napsala do seznamu v dotazníku a nijak na ni neupozorňila mi přijde jako značně nešťastné (mimochodem uvědomuješ si, že když člověk formulář odešle, tak nemá rozumnou možnost se na otázky znovu podívat a zjistit, že si nevšiml té změny v čase školení?). Co se "školení" týče, tak nevím, co si pod tímto termínem představuješ, ale já očekávám, že si někde s dalšími lidmi sednu a poslechnu si nějaký důležitý obsah. To, co se odehrálo mi přišlo spíš jako hospodská debata nad současnou politickou situací (nemoderovaná diskuze opravdu není součástí běžného školení - moderovaná bych ještě přijal, ale tohle ne). Pokud sis chtěla vyslechnout názory ostatních, tak by asi nebylo od věci tu debatu nějak řídit.
Krom toho bys pro příště mohla posadit přímé nadřízené školených někam dopředu (nebo ideálně by mohli být součást školitelů). V těch vašich pravidlech je mnoho řešení ve stylu "kontaktujte vyššího organizátora", tak by asi bylo dobré, kdyby člověk alespoň věděl, jak vypadají. O přínosnosti školení pro promítače bych hodně pochyboval (a opravdu nevím, proč jsi chtěla abychom se také zůčastnili).
Původně jsem ti chtěl tenhle komentář chtěl napsat někde v soukromí, ale když máš pocit, že organizace AF je věc veřejná, tak se tím budu řídit i já.
BTW, jestli mas pocit, ze ti tvoje pozice prerusta pres hlavu, tak bych ti radil ji cestne prenechat nekomu jinemu.

chill řekl(a)...

Tak zaprve - ja nebyla ta, kdo zacal konkretni podrobnosti me organizace resit verejne. Musim rict, ze se me tohle jednani docela dotyka, protoze jsem to opravdu v umyslu nemela a stale to povazuju za dost hloupy pocin. Ale ano, jak jsem zminila u sebe ve svem poslednim clanku, staci, aby clovek cokoliv rekl, aby se s cimkoliv sveril, a uz je kritizovan. Verejne. A je za hajzla. A jinak ano, omlouvam se, ze terminy byly udavane tak zmatene, nicmene i presto jsem jasne upozornovala na to, ze v dotazniku uvedene jsou, a nevim, proc si toho lidi nevsimali. Jinak pokud vim, Trpaslik posilal bez jakehokoliv vysvetleni podobne dotazniky, ale mailem, tudiz vlastne ani moc nechapu, proc ja mam najednou problem, kdyz je navic posilam prehledne s policky na vyplneni. Proc jsem chtela, aby se zucastnili i promitaci - probirala jsem to predtim s Beem, dosli jsme k zaveru, ze kazdy by mel znat pravidla chovani, navic o urcitych vecech (hlidani si baterii, vypinacu atp.) jsem je informovat mela, protoze s tim byly velke problemy. Porad nejsem schopna vnimat, kde jsem udelala chybu. Nepopiram, ze jsem ji udelat mohla, ale normalne, kdyz mam nekde nejaky nedostatek, obvykle jsem na to vecne upozornena a snazim se ho napravit. Tady mam pocit, ze se nekdo snazi proste rypat do toho, ze mam "spatnou organizaci", na coz jsem dost hakliva. A uprimne - tobe prislo dfoxovo chovani na skoleni normalni? Kdyz ma problem, at jej rekne. Urazet se a praskat za sebou dvermi... to srry, ale nebyla jsem to jen ja, kdo rekl "toho ja tam nechci". A opravdu nemam rada komentare typu "ty to a to delas blbe", myslim, ze vetsine lidi je prijemnejsi, kdyz jim reknes "hele, a co to priste udelat takhle?" Je to takovy problem?

Mitsuki řekl(a)...

chill: opravdu jsi nebyla prvni? Mozna jsem z jine planety, ale pokud zacnes na svem blogu povidat o tom, jak organizujes con a o zazitcich z priprav a skoleni, tak to beru jako ze jsi pripravena na to, ze budou lidi reagovat. Zvlast pokud to podavas tak, ze to vyzni uplne jinak, nez to z pohledu druhe strany bylo.
Osobne jsem se s takovym setkanim u zadneho z orgu nejakeho conu nesetkala, ze by takhle na svem blogu resili prave probihajici pripravy. Co vim, tak tyhle "prihody" orgove resi vetsinou interne a "mezi lidi" se dostanou az postupem casu, kdy je davno po akci. Proto to prosim nehazej na me, prvni krok jsi zcela ocividne udelala ty.
Tenhle clanek neni mysleny jako utok na tebe, ale jako obhajoba opacneho nazoru a popis toho, co se mi nelibilo. Rozhodne nemam pocit, ze bych te kritizovala za neco neurciteho, podle me uvadim konkretni veci.

Jinak k probiranym dotaznikum: v clanku neni psane, ze dfox nevedel, kdy a kde je skoleni, je tam napsane, ze jsem to nevedela ja :) A v dobe, kdy jsem ja vyplnovala dotaznik a posilala ho (bylo to hned po obdrzeni mailu s linkem), tam zadne datum nebylo a v tom upresnujicim mailu jsem si ho vsimla dodatecne az s napovedou. Ale to je vcelku moje chyba a nevim, proc se to vlastne resi :)

A dfox se imho jako promitac neprihlasil, protoze mu nikdo nerekl, ze ma tu moznost. Ja jsem taky nemela tuseni, ze shanite i promitace, dokud se o tom devyx nezminil.

hintzu řekl(a)...

Upřímně, je mi celá aktuální debata dost u řiti, je to záležitost programové sekce a jejích organizátorů, ale k některým věcem se dost dobře nejde nevyjádřit:

1) nároky na organizátory AF se rok od roku zpřísňují a ano, ledaskomu mohou začínat připomínat až gestapácké praktiky. Důvody jsou dva - hlásí se čím dál vyšší počty lidí, kteří na organizování nemají a také je na ně kladena čím dál větší odpovědnost. Proto je potřeba je poznat a i když je dotazník pitomý způsob, je to způsob, který snižuje nutný čas na realizovatelnou mez. Pokud se vám otázky nelíbí, nikdo vás nenutí je vyplňovat. Pokud na jejich vyplnění dobrovolně přistoupíte, je to vaše věc.

2) člověk, který se snaží dostat do organizace způsobem jako letos Dfox v ní objektivně nemá co dělat. Když je někomu zatěžko se registrovat na akci a místo toho obchází kamarády stylem "zaregistruj mě, já vám na to seru, moc byrokracie", dá se předpokládat, že jako organizátor bude problematický. Organizování NENÍ právem každého, kdo už v minulosti organizoval, tím méně pak člověka, který se od počátku propaguje jako lenoch, potížista a pokud mu člověk nejde na ruku, začne ho veřejně pomlouvat, jako to udělal dfox na irc hned v neděli. Je to smutné, ale vzhledem k počtu návštěvníků si opravdu nemůžeme dovolit lidi, kteří mají problém s respektováním nadřízených a stanovených pravidel. Jasně, občas mohou díky své individualitě zazářit a poradit si ve složité individuální situaci, ale mnohem častěji komplikuje práci všem okolo.

Na školeních jsem nebyl, nehodlám je řešit, ale pokud je někde řečeno A, bylo by vhodné říct i B. Je mi jasné, že situace jako celek je mnohem složitější, ale opravdu není dobré pouštět ze zřetele tyto dva výchozí faktory.

Libor řekl(a)...

Lidi k tomuhle se bohužel nedá nevyjádřit. Nebudu rozebírat to jak se tady k sobě chováme, ale k některým bodům na školení se vyjádřit musím.

Dotazník
Je pravda, že otázek v dotazníku bylo poměrně dost, ale na druhou stranu takové věci jako je zdravotnický výcvik jsou pro akci poměrně důležité.
Otázky co se týká zájmů pomáhají v takzvaném team buildingu a minimálně usnadňují vedoucím (v tomto případě vyšším organizátorům) tvorbu týmu spolupracovníků a omezení budoucích třenic především v časech, kdy budou lidé nervózní z možných nebezpečných situací. Což byl podle mně hlavní smysl těchto otázek.
Souhlasím však, že by počet těchto otázek mohl být trochu redukován.
Poslední má poznámka k tomuto bodu je taková, že i loni byly podobné dotazníky vyplňovány a posílaný Trpaslíkovi (dokonce jsem ten svůj našel a zjistil jsem že měl stejně otázek jako formulář).

Čas školení
Podle mě, nejdůležitější informace kterou uvidím hned jakmile rozkliknu svou složku "Organizace" se týká toho co přesně potřebuji vidět je více než potěšující. I když souhlasím že by mohla být ještě jednou v textu emailu.

Pravidla
Mít jistotu, že organizátor viděl pravidla alespoň na školení je fajn. Chyby které byly v pravidlech nalezeny a diskuze která nad nimi vzešla byly bohužel nutné. Toť poučení z minulého ročníku i jiných akcí.
Smutnou pravdou je, že diskuze měla být moderována, ale pokud někdo stojí o to vyjádřit svůj názor tak i pouhým zvednutím ruky se slovo získat dalo. Můj případ budiž příkladem, že se nejednalo o nic nemožného.
Poslední poznámka k tomuto bodu se týká přímo textu od Mitsuki: "... (aneb když mi někdo zkolabuje, nevolám vyššího orga, nýbrž záchranku. Tečka.)"
Tady se ukázalo, že ani kritizátor nezná zákon dokonale, neboť krom povinnosti volat záchranku je na veřejné akci nutné, aby u příjezdu byla přítomna i zodpovědná osoba z vedení akce (tj. vyšší org). Takže prosím pokud chceš kritizovat něčí neznalost tak si nejprve ohlídej sebe a mimochodem poslední řešení bylo právě řečeno právě v tebou zatracované diskuzi.

Organizátoři
Ač na osobní úrovni s Hintzu nesouhlasím s některými věcmi (doufám že jsem správně vyskloňoval ten nick). Tak souhlasím, že organizátor, který se chová otráveně ještě před přijmutím odpovědnosti není to pravé.
Za sebe musím říct, že jestli by mně nějaký organizátor takto reagoval na školení(srazu atd.) neváhal bych se s ním v organizaci rozloučit a důvody on pracuje více jak 8 hodin denně mi v tuto chvíli nepřipadají relevantní, protože pokud na sebe dobrovolně beru zodpovědnost za lidi/akci, tak mám morální povinnost tak učinit pouze v případě, že jsem si jist že to zvládnu alespoň po profesionální stránce a nebudu do toho motat osobní pocity.

Zdraví Drakarn

julian řekl(a)...

Styska se vam po Trpaslikovi? :))